Pálenie záhy

 

Mnohí ľudia majú problémy s kyslosťou žalúdkového obsahu

ktoré bývajú spojené s príliš bohatou alebo korenenú stravou, hltáním jedla v strese či zhone. Ak sa ťažkosti objavujú pravidelne, mali by ste sa pozorne zamyslieť nad tým, čo jete, keď jete a ako rýchlo jete.

Čo vlastne spôsobuje pálenie záhy? Aj keď toto rozšírené ochorenie môžu vyvolať rozličné podnety, najčastejšie ho spôsobuje spätné vtekanie žalúdočných kyselín do pažeráka, tzv. reflux.

Súčasťou žalúdočných štiav je kyselina chlorovodíková čiže žieravina, ktorá sa napríklad v priemyselnej výrobe používa na čistenie kovov. Kým žalúdok je potiahnutý sliznicou odolnou voči pôsobeniu tejto kyseliny, pažerák podobnú ochranu nemá. Prenikanie kyslého obsahu zo žalúdka do pažeráka preto v mnohých prípadoch sprevádza pálčivá bolesť, ktorá sa občas zamieňa dokonca s bolesťou pri infarkte.

K páleniu záhy najčastejšie dochádza pri chybných stravovacích návykoch. Nasledujúce rady vám pomôžu vyvarovať sa najväčších prehreškov páchaných na vlastnom žalúdku.

Kedy treba navštíviť lekára?

Ak z neznámych príčin pociťujete úporné pálenie záhy, čo najskôr sa obráťte na lekára.

Čo znamená „úporné pálenie“? Keď vás páli záha dva- až tri-krát týždenne dlhšie ako mesiac. V takom prípade môže ísť o žalúdočné vredy.

Ak pálenie záhy sprevádzajú nasledujúce príznaky, neodkladne vyhľadajte odbornú pomoc:

  • Sťažené prehĺtanie alebo bolesť pri prehĺtaní

  • Zvratky sfarbené krvou

  • Stolica s prímesou krvi alebo s čiernym sfarbením, tzv. smolná

  • Dýchavičnosť

  • Závraty

  • Bolesť vystreľujúca do hrdla a pleca

UPOZORNENIE: Pálenie záhy obvykle spôsobuje vylučovanie kyslého obsahu zo žalúdka a k stupňovaniu ťažkostí zvyčajne dochádza po jedle. Ale ak pociťujete väčšie bolesti pred jedlom, vaše ťažkosti môže vyvolávať žalúdočný vred.

Ako predísť páleniu záhy?

Nepreháňajte to s jedlom

Návrat kyslých žalúdočných štiav do pažeráka môže zapríčiniť preplnené tráviace ústrojenstvo. Črevá, rozšírené množstvom potravy, tlačia na žalúdok a tak posúvajú kyslé šťavy smerom hore. U osôb, ktoré trápi len občasné pálenie záhy, vyvoláva zvyčajne ťažkosti rýchle prehĺtanie jedla.

 Vzpriamená poloha

Aj keď vám prekyslenie spôsobuje takú bolesť, že najradšej by ste si ľahli do postele, nerobte to. Zostaňte vo vzpriamenej polohe, ktorá zabraňuje refluxu žalúdočných štiav do pažeráka.

 Neležte vodorovne

Prv než si ľahnete, podložte si nohy postele v záhlaví alebo si dajte do matraca klin z tvrdého materiálu tak, aby ste mali hlavu vyššie o 10 až 15 cm. Uprednostnite toto riešenie pred viacerými vrstvami vankúšov, ktoré sú veľmi mäkké, a preto vám pri refluxe nepomôžu.

    Užite mikroriasy!

    Mikroriasy majú odkyslovaciu schopnosť, už po prvom týždni užívania sa zbavíte navždy páleniu záhy!!!

    Okrem toho majú blahodarný účinok na tráviaci trakt!!!

    

Každá rada nie je správna

Na pálenie záhy existuje mnoho „zaručených“ receptov. Medzi najpopulárnejšie patrí tvrdenie, že proti refluxu účinkuje mlieko alebo mätové cukríky. Prv než vyskúšate uvedenú metódu, presvedčte sa, či osoba, ktorá rozdáva podobné rady, vôbec vie, o čom hovorí.

Čo je zlé na mlieku alebo na mätových cukríkoch? V mlieku sa nachádzajú tuky, bielkoviny a vápnik, ktoré stimulujú vylučovanie žalúdočných štiav. Aj keď mlieko sa všeobecne odporúča ako liek proti páleniu záhy, naráža sa tu na jeden problém. Mlieko pôsobí upokojujúco, kým preteká pažerákom, ale v žalúdku podporuje vylučovanie kyselín.

Mätová príchuť sa môže kruto podieľať na pálení záhy, pretože uvoľňuje pažerákový zvierač, teda kruhový sval uzatvárajúci spojenie pažeráka so žalúdkom. A to rozhodne nepredstavuje účinný spôsob, ako zastaviť vtekanie kyseliny do pažeráka.

K ďalším látkam uvoľňujúcim zvierač pažeráka, patria rajčiny a alkoholické nápoje, najmä víno a pivo. Radšej sa im vyhnite.

Nápoje obsahujúce kofeín (káva, čaj, Coca-cola) môžu podráždiť už zasiahnutá sliznicu pažeráka. Kofeín navyše uvoľňuje zvierač pažeráka.

    Na prvom mieste v zozname potravín, ktoré by ste mali vynechať z jedálneho lístka, sa uvádza čokoláda. Cukrárenské výrobky pôsobia pri pálení záhy     dvojakým spôsobom a sú škodlivé najmenej z dvoch dôvodov. Po prvé skladajú sa výlučne z tukov a po druhé obsahujú veľa kofeínu. Obmedzené     množstvo kofeínu sa nachádza len v bielej čokoláde.
 
    Škodlivý je aj tabakový dym. Pritom vôbec nerozhoduje, či sami fajčíte, alebo sa zdržiavate v zafajčenej miestnosti. Dym uvoľňuje zvierač pažeráka a     podporuje tvorbu kyseliny chlórovodíkovej v žalúdku.
 
    Vyhýbajte sa sýteným nápojom. Plyn rozširuje žalúdok, čo pôsobí na zvierač pažeráka rovnako, ako keby ste sa prejedli.
 
    Donedávna sa predpokladalo, že štipľavá paprika chili, ako aj ďalšie koreniny spôsobujú pálenie záhy. Táto hypotéza však nie je celkom pravdivá. Práve     naopak, mnohí jedinci trpiaci na reflux môžu bez obáv konzumovať korenené jedlá. Aj keď to neplatí bez výnimky pre všetkých postihnutých!
    Na pacientov s refluxom pôsobí rozlične aj tzv. kyslé ovocie. Kyslosť pomarančov alebo citrónov sa nedá porovnať s kyslosťou žalúdočných štiav. O     vyradení citrusových plodov zo stravy by mali rozhodovať individuálne pocity každého postihnutého.
    Neskoré večere vám určite nezlepšia zdravotný stav. Plný žalúdok a vodorovná poloha v posteli predstavujú najjednoduchší spôsob, ako sa môže     žalúdočná kyselina premiestniť do pažeráka.
 

Škodí aj stres

Napätie a nepokoj môžu do veľkej miery prispievať k tvorbe žalúdočnej kyseliny. V takom prípade je najlepšou radou relaxácia.

 

Obchody so zdravou výživou ponúkajú mnoho bylín na zmiernenie ťažkostí spojených s pálením záhy. Vyskúšajte ďumbierový koreň (Zingiber officinale), Zmes z horkých bylín (koreň horca žltého (Gentiana lutea), paliny (Artemisia absinthium), voduľka kanadská (Hydrastis canadensis)), alebo Aromatické byliny (šanta (nepeta cataria), či fenikel (Foeniculum vulgare).

Ak však chcete komplexnú ochranu a výživu organizmu, vyskúšajte si Green Gold Imune od firmy WellStar.  V roku 2010 získalo najlepšie hodnotenie kvality od ústavu LEFO (ústav ktorý sa zaoberá výskumom výživových doplnkov pre Nemecko a Európu).